newsblog
Wed, 22 Nov 2017, 13:11 *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Hi gusy!

Home   Help Search Login Register  
Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: PNG vs JPG  (Read 3319 times)
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
wooptoo
Baistruc

◕ ◡ ◕

View Profile WWW
« on: Tue, 22 Jul 2008, 18:28 »

Vroiam sa scriu mai demult tutorialul, dar mi-am amintit de abia acum cand am vazut avatarul lui punkt.

PNG - ideal pt web graphics

PNG poate stoca imagini fara pierderi de calitate (loseless - pe 24 biti). GIF nu stie decat 256 culori (sau 255 + alpha) iar JPG compreseaza imaginea (încreţiturile acelea) si altereaza culorile (cel mai bun exemplu e roşul).
PNG ofera compresie mai buna decat JPG pentru grafice, desene sau orice imagini mai putin complexe (care nu au atata detaliu sau culoare in ele).
PNG stie transparenta pe 8 biti (din aia adevarata).
PNG poate fi folosit cu succes pentru avatare, logo-uri, screenshoturi la pagini web sau programe, etc.
PNG e aproape intotdeauna mai bun decat JPG la imagini scanate.

JPG - ideal pentru fotografii

JPG este mai bun decat PNG pentru fotografii (imagini detaliate, cu o multime de culori) datorita compresiei cu pierderi (lossy).
JPG stie EXIF.
Transparenta pe 8 biti a PNG nu e corect suportata de IE 6.

« Last Edit: Tue, 22 Jul 2008, 19:38 by wooptoo » Logged
punkt
personal space invader
Baistruc

View Profile
« Reply #1 on: Tue, 22 Jul 2008, 19:49 »

grin

M-am chinuit 10 min sa fac un gif transparent. Weird thing was... pe photobucket.com mergea ok, pe imagehost.org mergea ok, pe R* avea fundal negru O_o. WTF?!
edit : M-am prins... Forumul redimensioneaza imaginea si nu pastreaza transparenta tongue

de adaugat:

La JPG se poate seta compresia, astfel ca un jpg salvat cu compresie de 1% e aproape lossless, dar marimea fisierului este mai mare.
O compresie de 5% duce la o calitate excelenta a imaginii si reduce considerabil marimea fisierului (fisier cu pana la 40% mai mic).

Pentru screenshots JPG all the way... n-ai nevoie de transparenta la screenshots, do you?
La fel si pentru scanari... ex: daca ai o pagina A4 scanata la 200DPI (1654px x 2339px):

salvata ca JPG: 1% compresie are 695Kb,
salvata ca JPG: 5% compresie are 513Kb,
salvata ca JPG: 15% compresie are 350Kb, abia daca se observa 'artefactele' alea specifice jpg-ului, excelent pentru trimis pe mail!.
salvata ca PNG: are 850Kb
salvata ca BMP: 11,3 MB!!!! <- never use BMP!
« Last Edit: Tue, 22 Jul 2008, 20:25 by punkt » Logged
wooptoo
Baistruc

◕ ◡ ◕

View Profile WWW
« Reply #2 on: Tue, 22 Jul 2008, 21:32 »

Cu PNG poti sa faci tot felul de tricks, like: reduci culorile la minimul necesar, rulezi optipng peste el pentru a taia chunks care sunt in plus, advpng pentru a compresa fisierul cu lzma. (avatarul tau de exemplu, view attachment).

Pagini A4 scanate scosesem cu PNG pe la 30KB. Normal, optimizate.

* avatar_17.png (3.59 KB, 114x115 - viewed 506 times.)
punkt
personal space invader
Baistruc

View Profile
« Reply #3 on: Thu, 24 Jul 2008, 11:31 »

Cine sta sa ruleze 14 programe sa optimizeze un png ca sa-l posteze un screenshot pe un forum?

Bloodaxe The Linux people, that's who.
wooptoo
Baistruc

◕ ◡ ◕

View Profile WWW
« Reply #5 on: Thu, 24 Jul 2008, 17:31 »

Cine sta sa ruleze 14 programe sa optimizeze un png ca sa-l posteze un screenshot pe un forum?
Nu sta nimeni pt un screenshot. Dar pentru site graphics merita. De exemplu R.
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to:  

Designed by | Licensed under Creative Commons BY-NC-ND 3.0 | Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2015, Simple Machines